SIMONA

Jako malou holku mě bavilo prohlížet si fotografie z rodinných alb babiček a dědečků. Můj tatínek je vášnivý amatérský fotograf, fotografie je pro mě nedílnou součástí života.

A kdy jsem se začala zabývat „vážněji“ klasickou fotografií? Byl to rok 2014, kdy jsem dostala k narozeninám Flexaretu, dvouokou zrcadlovku. Ta radost z prvního vyvolaného svitku byla obrovská. Termín „slow photography“ zcela vystihuje podstatu takové fotografie. Jedná se především o způsobu práce v reakci na předigitalizovaný svět. Chci se  zastavit, přemýšlet a vést tichý dialog se světem, který mě obklopuje. Počkat si na správný moment  tzv. „rozhodující okamžik“, jak to nazval Henri Cartier Bresson, guru reportážní fotografie. Ráda experimentuji s polaroidem, fotoaparáty Lomo nebo třeba vlastnoručně vyrobenou camerou obscurou. Baví mě technická nedokonalost  a neurčitý výsledek. Je to takový můj adrenalin aneb fotografovat se dá i s krabicí od bot.

Druhým rokem studuji na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Mám malého syna a mimo fotografii se zajímám o alternativní způsob života.  

KOMORA

… je tvůrčí prostor, ve kterém naleznete vše, co potřebujete pro kteroukoliv fázi analogového post-procesu. Filmová fotografie si dnes právem získává čím dále víc lidí, nicméně naprostá většina snímků dnes končí jako skeny. U nás si ale můžete váš film nejen vyvolat a následně zdigitalizovat, ale z něj i „nazvětšovat“ fotografie! A k tomu všemu si v ničím nerušeném pohodlí KOMORY, nacházející se navíc ve velmi dostupné lokalitě, můžete pustit kazeťák anebo se začíst do některé z našich foto-knížek nebo magazínů.

Pro začátečníky i pokročilé nabízíme celou řadu kurzů. Speciální nabídkou jsou pak naše tvůrčí dílny historických fotografických technik.  

FILIP

Focením “na film” se zabývám někdy od roku 2007. Samotné skenování filmů mi ale brzy přestalo vyhovovat a obohacen moudry z internetových diskusních fór jsem tak záhy započal své první experimenty v temné komoře. Tyto, ať už více či méně zdařilé, se staly, spolu se zvětšeninami ostatních filmových nadšenců, důležitou součástí každotýdenních setkání místního fotoklubu. Toto počáteční období bylo pro mě velmi formativní a kromě jiného mě naučilo porozumět důležitosti a jisté nenahraditelnosti fotografie v její fyzické podobě. 

Fotografii dnes vnímám více celistvě a určitě se dogmaticky nevymezuji pouze na fotografii “analogovou” i když dodnes fotím převážně “na film”. Nacházím tam totiž určitý element překvapení, jistou “neopakovatelnost” a snad i větší důraz na “obsah”, nicméně právě kombinace s fotografií digitální, se svými jinými přednostmi, mi vyhovuje nejlíp.

Kromě samotného focení mě fascinují výjevy ze “starých fotografií” (které rád sbírám) a s tím spojené historické fotografické techniky. Dále jsou to hory, kytara, sauny, … .

WEB: www.filipholiencin.com

EMAIL: info@filipholiencin.com